Viome İşçilerinin Yanındayız!

0
1051

Yunanistan’ın Selanik kentinde bulunan Viome fabrikası 10 yıldır işçilerin özyönetiminde. Viome işçileri 10 yıldır patronsuz ve kolektif bir şekilde bu fabrikada üretim gerçekleştiriyor. Ekolojik bir şekilde temizlik ürünleri üreten bu fabrikada çalışanlar ürettiği ürünlerin bir mesaj taşıdığını, çalışma şekillerinden çevre ile olan ilişkilerine kadar bambaşka bir hayatın mesajı olduğunu söylüyorlar. Viome işçileri rekabet yerine dayanışmayla, işçiler üzerindeki baskı, sömürü yerine işçi meclisleriyle ve doğrudan demokrasiyle bize iktidarsız bir yaşamın gerçekliğini gösteriyor.

Patronsuz, sömürüsüz, rekabetin, ekolojik tahribatın olmadığı bir üretimi örgütleyen Viome bugünlerde tehlike altında. Philkeram Johnson şirketinin 2011 yılında iflas etmesiyle işçilerin özyönetimine geçen fabrikanın bulunduğu arazi Güney Afrika’dan spekülatif bir fona satıldı. Devletin ve sermayenin saldırılarına karşı mücadeleyi sürdüreceğini söyleyen işçiler bugün enternasyonal bir çağrı yaparak hepimizi Viomeyi savunmaya çağırıyor.

Bizler Yunanistan devletinin giderek artan baskılarına karşı sokaklarda direnen, mücadeleyi büyüten yoldaşlarımızı selamlıyoruz. 28 Şubat gecesi 57 kişinin yaşamını yitirdiği tren katliamının ardından  süren eylemler Atina, Selanik , Larisa kentleri başta olmak üzere devam ederken Viome işçileri de Yunanistan’da yükselen toplumsal mücadeleye kulak verilmesi gerektiğini söylüyorlar. 13-19 Mart arası dayanışma haftası ören işçiler 18 Mart’ta da ülke çapında gerçekleştirecekleri yürüyüşle hepimizi sermayeye karşı olan mücadelelerini büyütmeye çağırıyor. Bizler kapitalizmin tahakkümüne, sömürüsüne karşı özgür, kolektif bir üretimi yaşatan Viome’nin yanındayız! Özgürleştirdiğimiz her alan gibi Viome’yi de savunacağız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz