Eylemlerimiz


Bakunin'in Yıkmak Yaratmaktır Düşüncesini Konuştuk

Bakunin’in Yıkmak Yaratmaktır Düşüncesini Konuştuk

  23 Şubat 2020

Karala ve Anarşist Gençlik olarak dergimizin bürosunda gerçekleştirdiğimiz çalışmaların ikincisinde Bakunin’in Yıkmak Yaratmaktır düşüncesi üzerinden felsefi ve politik yaşamı üzerine bir aktarım gerçekleştirdik. Devrimci anarşist Mikhail Bakunin, diyalektik felsefesine getirdiği negatif yorumuyla daha 1840’ların başında derin bir içgörüyle dönemin başarılı bir analizini yapmış ve geleceği çok açık bir şekilde öngörmüştü. Yazdığı “Almanya’da Gericilik” isimli metni Türkçe’ye ilk defa tam haliyle çevirdik ve bir önsözle broşür halinde yayınladık. İlk olarak sözü alan Şeyma yoldaşımız Bakunin’in hayatı ve devrimciliği hakkında önemli noktaları belirttiği bir kronoloji çıkardı.


Bakunin'in Yıkmak Yaratmaktır Düşüncesini Tartışıyoruz

Bakunin’in Yıkmak Yaratmaktır Düşüncesini Tartışıyoruz

  12 Şubat 2020

19.yy devrimci hareketler ve anarşizm tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Mikhail Bakunin’in hayatı (1814-1876) tabii ki barikatlar ve ayaklanmalarda geçti. Çarlık Rusyası’nda kısa bir dönem sürdürdüğü askerlik mesleğini bırakarak felsefe okumak ve kendi devrimini bulmak için gittiği Moskova ve Berlin’de devrimci fikirlerle tanıştı. Daha sonra Paris’e gitti ve orada anarşizm fikrini şekillendirmede ona yardımcı olacak Proudhon ile tanıştı. 1848 Devrimi’ne katıldı, daha sonrasında günümüzde de konuşulmasını sağlayan tutumuyla devrimci harekette tanındı.


Hepimiz Hrantız, Hepimiz Teferruatız

Hepimiz Hrantız, Hepimiz Teferruatız

  19 Ocak 2020

Katledilişinin 13. Yılında Hrant Dink’in anmak için Ankara İHD önünde bir araya geldik. Anmaya “Hepimiz Hrantız, Hepimiz Teferruatız” dövizleriyle katıldık. Unutmayacağız ! Affetmeyeceğiz !


"Kropotkin'in Gençliğe Çağrısını Okuyoruz, Konuşuyoruz, Tartışıyoruz" Etkinliğini Gerçekleştirdik.

“Kropotkin’in Gençliğe Çağrısını Okuyoruz, Konuşuyoruz, Tartışıyoruz” Etkinliğini Gerçekleştirdik.

  5 Aralık 2019

Coğrafya, evrim, biyoloji ve etik gibi alanlardaki bilimsel çalışmalarının yanı sıra devrimci anarşist perspektifiyle ortaya koyduğu önemli ekonomik ve siyasi teorilerini paylaştığımız Kropotkin’in Gençliğe Çağrı metninden hareketle gençlik mücadelesini konuştuk. Kropotkin’in yaşamıyla ilgili kronolojik bilgileri paylaştığımız etkinlikte, Gençliğe Çağrı metninin Türkçe çevirisiyle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Kropotkin’in ruhta ve yürekte genç olanlara yaptığı çağrıya kulak veren katılımcıların kendi deneyimlerinden hareketle, farklı çalışma alanlarında anarşizm mücadelesini nasıl toplumsallaştırabileceğimiz üzerine yorumlar yapıldı. Soru ve cevap kısmının ardından etkinlik sona erdi.


Katledilen Kadınların İsyanıyla 25 Kasım’da Sokaklardaydık!

Katledilen Kadınların İsyanıyla 25 Kasım’da Sokaklardaydık!

  25 Kasım 2019

Ankara’da 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Anarşist Kadınlar olarak sokaktaydık. Ziya Gökalp Caddesi’nde yüzlerce kadın, polisin engel olmasına rağmen biraraya geldi. Sakarya Caddesi’nde yapılan eylem Ankara Kadın Platformu adına okunan basın açıklamasının ardından “Katledilen Kadınlar İsyanımızdır”, “Jin, Jiyan, Azadî”, “Bijî Berxwedana Jinan”, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Katillerden Hesabı Kadınlar Soracak”, “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz” sloganlarıyla, halaylarla, türkülerle sonlandırdık. Anarşist Kadınlar Ankara’da 25 Kasım’a Çağrıyor:


10 Ekim Ankara Katliamı'nın 4. Yılında Ali Kitapçı Mezarlık Anması

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. Yılında Ali Kitapçı Mezarlık Anması

  6 Ekim 2019

10 Ekim Katliamı’nın 4. Yılında katliamda yitirdiklerimizi Karşıyaka Mezarlığı’nda andık. Katil devletin 10 Ekim’den bugüne gerçekleştirdiği tüm baskı ve saldırılara rağmen, anarşizmi bu topraklarda yeşertmeye devam edeceğimizi, katliamda yitirdiğimiz Ali Kitapcı yoldaşın mezarında bir kez daha dile getirdik.