Giuseppe Pinelli 50 Yıl Önce Katledildi!

0
344

Bundan 50 yıl önce İtalyalı anarşist Giuseppe Pinelli, gözaltındaki sorgusu sırasında 4. Kattan atılarak katledildi. Pinelli, Milan’ın yoksul işçi sınıfı mahallelerinden Porta Ticinese’de doğdu. Ailesi yaşamını, emeğini satarak kazanan bir işçi ailesiydi.

Pinelli de garson, depo görevlisi olarak çalışan bir işçiydi. Genç yaşlarda anarşizme örgütlenerek Pante della Ghisolfa’nın IL Libertario adlı haftalık gazetesinde yazmaya başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında anti faşist direnişçilerin safında, Anarşist Partizan grubunda yer aldı.

1954 yılında demiryolu işçisi olarak çalışmaya başladı. Ertesi yıl Licia Rognini ile hayatını birleştirdi. Regnini onunu yoldaşıydı. 60’lı yılların başında genç anarşistlerin örgütlediği Gioventu Libertaria grubuna dahil oldu.

1965’te çalışmalarına başlayan Sacco Vanzetti Anarşizm Derneği’nin kurucularından biriydi. 1969 yılında Milli Tarım Bankası’nda bir bomba patladı, 13 kişi öldü, 88 kişi yaralandı. Tıpkı Haymarket’te olduğu gibi devlet bu olaydan da anarşistleri sorumlu tuttu.

Devletin, yoldaşları Sacco ve Vanzetti’ye yaşattığıyla karşı karşıyaydı Pinelli. Milan’ın yoksul mahallelerinde büyüyüp devrimci mücadeleye atılan iki yoldaş, Giuseppe Pinelli ve Pietro Valpreda elde herhangi bir delil olmamasına rağmen devletin hedefi haline geldiler.

Valpreda, 3 yıl boyunca mahkemeye bile çıkarılmadan tutuklu kaldı. 16 yıl sonra, Valpreda’nın “suçsuz” olduğu anlaşıldı, “delil yetersizliğinden” serbest bırakıldı. Fakat Pinelli’nin yaşamını başka türlü çalacaktı devlet.

Pinelli, Milan Polis Karakolu’nun 4. katından atılarak katledildi. Cinayet kayıtlara “kaza sonucu” olarak geçecekti. Pinelli binlerce yoldaşının katıldığı bir törenle, yoldaşlarının öfkesine öfke katarak uğurlandı.

“Bir anarşistin kaza sonucu ölümü”ndeki kazayı çok iyi biliyordu Pinelli’nin yoldaşları. Ellerinde Pinelli’nin kanıyla işini yapmaya devam eden polis şefi Luigi Calebresi’yi İtalya devletinin mahkemeleri affetti.

Fakat Pinelli’nin, Sacco ile Vanzetti’nin, Haymarket Meydanı’nın Chicagolu işçilerinin yoldaşları onu affetmediler. Polis şefi Luigi Calebresi, Adriano Sofri tarafından öldürüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz