Durruti – Cumhuriyetçi Hükümete Rağmen

0
338

Kanadalı gazeteci Van Paassen 24 Temmuz günü Durruti Birliği Zaragoza’ya gitmek üzere yola çıkacakken ona askeri isyana karşı zafer kazanacaklarına inanıp inanmadığını sordu. Durruti şöyle yanıtladı:

“Halk silahlanmıştır. Artık ordu söz konusu değildir. İspanya’daki bütün işçiler, faşizmin zaferinin açlık ve kölelik anlamına geldiğini biliyor. Fakat faşistler de yenilmeleri halinde onları neyin beklediğini biliyor. Bu nedenle mücadele amansız ve acımasızdır. Bizim için sorun faşizmin ezilmesi, öylesine süpürülüp atılmasıdır ki, bir daha faşizm asla İspanya’da boy veremesin. Faşizmi sonsuza kadar yok etmeye hazırız, hatta cumhuriyetçi hükümete rağmen.”

Van Paassen sordu: “Niçin hükümete rağmen diyorsunuz? Bu hükümet faşist isyana karşı savaşmıyor mu?”

Durruti yanıtladı: “Dünyada hiçbir hükümet yoktur ki faşizmle onu yok etmek üzere savaşsın. İspanya’nın liberal hükümeti çok önce faşist unsurları etkisiz hale getirebilirdi. Bunun yerine oyalamacaya girişti, uzlaştı ve zaman harcadı. Şimdi bile hükümette isyancılara hoşgörü gösterilmesini isteyenler var. Hiç belli olmaz, bakarsınız şimdiki hükümet işçi hareketini ezmek için bu isyancı güçlere ihtiyaç duyabilir.”

Gazeteci yeniden söz konusu çelişkiye dönerek şöyle dedi: “Largo Caballero (Cumhuriyetçi Hükümetin Başbakanı) ve İndalecio Prieto (PSOE’li bakan), Halk Cephesi’nin tek hedefinin cumhuriyeti kurtarmak ve cumhuriyetçi düzeni restore etmek olduğunu söylüyor.”

Durruti şöyle yanıtladı: “Bu o beyefendilerin bakış açısı olabilir. Biz anarşistler devrim için mücadele ederiz. Biz ne istediğimizi biliyoruz. Dünyanın bir yerlerinde, huzuru ve güveni uğruna Alman ve Çin işçilerinin Stalin tarafından faşist barbarlığa kurban edildiği Sovyetler Birliği diye bir yerin var olması bizim için hiçbir şey ifade etmiyor. Biz devrimi şimdi, burada, İspanya’da istiyoruz, gelecekte çıkması muhtemel Avrupa savaşından sonra değil. Biz bugün devrimimizle, Hitler ve Mussolini’ye Rus Kızıl Ordusu’nun verdiğinden daha fazla korku veriyoruz. Biz, Alman ve İtalyan işçi sınıfına faşizmle nasıl mücadele edileceğinin örneklerini veriyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz